نکاتی در مورد و واکنش مخرب خوردگی فلزات و آبکاری

آبکاری نقره در منزل
بهترین روش آبکاری نقره در منزل کدام است و چگونه انجام می شود؟
۱۳۹۹-۱۱-۱۹
آبکاری گالوانیزه
آبکاری گالوانیزه
۱۳۹۹-۱۱-۱۹

نکاتی در مورد و واکنش مخرب خوردگی فلزات و آبکاری

خوردگی فلزات

مهم ترین نکات موجود در ارتباط با واکنش مخرب خوردگی فلزات و آبکاری را در این مقاله مطالعه کنید.

 

آبکاری چیست؟

قبل از بررسی نکاتی در مورد آبکاری و همچنین واکنش مخرب خوردگی فلزات بهتر است بدانید که آبکاری دقیقا به چه عملی گفته می شود و مهم ترین هدف آن چیست؟

 

آبکاری پلاستیک و فلزات به روش الکتروشیمیایی یا شیمیایی انجام می شود و با استفاده از این روش ها یک قطعه با استفاده از آلیاژ های مقاوم پوشش دهی می شوند.  اگر بخواهیم پاسخ سوال آبکاری چیست را به صورت علمی تر بیان کنیم باید بگوییم که به فرآیند رسوب یون های یک فلز بر روی شیء دیگر، آبکاری می گویند. به طور معمول در آبکاری ها از فلز هایی با مقاومت بالاتر در برابر ضربه، خوردگی شیمیایی و … استفاده می شود. فلز هایی همانند قلع، روی، مس، طلا، نقره و پلاتین از رایج ترین فلز های مورد استفاده جهت آبکاری می باشند.

آبکاری شیمیایی چگونه انجام می شود؟

یکی از مهم ترین و رایج ترین انواع آبکاری ها، آبکاری شیمیایی است. این نوع آبکاری یک نوع آبکاری الکتریکی محسوب می شود و مهم ترین تفاوت آن با پوشش دهی الکتریکی، عدم نیاز به هیچگونه جریان الکتریکی است. رسوب اتم های یک فلز با استفاده از واکنس های شیمیایی انجام می شود. با استفاده از آبکاری به روش شیمیایی می توان به طور دقیق ترین اندازه گیری سطح مقاومت از خوردگی فلزات را انجام داد. از مهم ترین مزایای استفاده از این روش آبکاری، افزایش سطح مدیریت میزان ضخامت پوشش فلز می باشد.

در آبکاری قطعات با استفاده از روش شیمیایی به طور رایج از نیکل استفاده می شود.  به طور معمول در آبکاری نیکل از فسفر استفاده می شود و افراد متخصص در این زمینه می توانند با تنظیم نمودن مقدار دقیق تری از فسفر مقاومت فلز را در برابر واکنش مخرب خوردگی فلزات افزایش دهند.

برترین روش مورد استفاده برای اندازه گیری سطح حفاظت از خوردگی فلزات کدام است و چگونه انجام می شود؟

در بسیاری از موارد با انتخاب روش تست اپری نمک می توان سطح حفاظت را در یک قطعه مورد بررسی قرار داد. با توجه به واکنش خوردگی در بسیاری از قطعات فلزی، صنعت های مختلفی سعی دارند با استفاده از روش آبکاری میزان واکنش خوردگی را کاهش دهند.

 

در بسیاری از موارد و در صنعت های مختلفی با استفاده از روش تست اسپری نمک می توان میزان مقاومت و اثر بخشی پوشش دهی فلز را مورد بررسی قرار دهند. در این روش  با استفاده از یک اسپی نمک و برخورد آن به طور مداوم با قسمتی از فلز آبکاری شده می توان میزان مقاومت فلز را در برابر واکنش مخرب خوردگی فلزات یا همان زنگ زدگی مشخص کرد.

آبکاری الکتریکی چگونه انجام می شود؟

یکی از برترین روش های مورد استفاده در آبکاری فلزات و جلوگیری و کنترل میزان واکنش مخرب خوردگی فلز ها، آبکاری به روش الکتریکی می باشد. این روش پوشش دهی فلز ها بسیار محبوب است. در روش آبکاری قطعات به شیوه ی الکتریکی نیز یک فلز با استفاده از فلزهای مقاوم دیگر پوشش دهی می شود. با استفاده از آبکاری یک فلز با مقاومت پایین با فلزی با مقاومت بالا، سطح واکنش های شیمیایی و خوردگی آن را به شدت کاهش داد.

هنگامی که یک فلز با استفاده از فلز مقاوم دیگر آبکاری می شود، مقاومت بالایی را در برابر خوردگی و واکنش های شیمیایی پیدا می کند. یکی دیگر از مهم ترین نکاتی در مورد آبکاری باید بدانید این است که روی و نیکل هر دو به عنوان پوشش فلزات استفاده می شوند و با وجود استفاده ی بیشتر افراد از روی به عنوان پوشش، نیکل دارای مقاومت بسیار بالاتری است. به همین دلیل در بسیای از صنعت های از ترکیب این دو فلز برای افزایش سطح مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود. آلیاژ نیکل و روی یک انتخاب فوق العاده عالی برای پوشش دهی فلزات می باشد.

خوردگی فلزات

 همچنین اگر اطلاعاتی از آبکاری قطعات ریز پلاستیکی و آبکاری گردون آهن نیاز دارید روی لینک ها کلیک کنید.

 

چه تفاوت هایی بین خوردگی فلز با زنگ زرد و قرمز وجود دارد؟

شاید شما هم با فلزهایی بسیاری رو به رو شده اید که دچار خوردگی شیمایی یا همان زنگ زدگی شده اند و با این سوال رو به رو شده اید که چه تفاوتی بین زنگ زدگی زرد با زنگ زدگی قرمز وجود دارد؟

زنگ زدگی هایی که به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز وجود دارد در اثر تغییرات شیمیایی با زنگ زدگی در طول زمان به وجود می آید و مهم ترین دلیل به وجود آمدن آن هم، به وجود آمدن (تشکیل شدن) اکسید آهن می باشد. زنگ زدگی سفید که به زرد متمایل است در بعضی از فلزات به وجود می آید و مهم ترین دلیل به وجود آمدن این نوع خوردگی نیز هیدروکسید روی می باشد که در نهایت به شکل نوع خاصی پودر در می آید. هنگامی که از روی برای پوشش دهی فلزهایی همانند فولاد استفاده می شود و فلز مورد نظر در معرض برخورد رطوبت بالا قرار می گیرد، این نوع زنگ زدگی به وجود می آید.

 

برای آبکاری فلزات چه موادی مورد نیاز است؟

قبل از انجام دادن هر کاری در آبکاری فلزات باید مواد مورد نیاز آن را شناسایی کنید. انتخاب نوع مواد مورد نیاز و کیفیت آن به مقدار زیادی به کیفیت نهایی محصول تولید شده و ارزش آن بستگی دارد. انتخاب روش آبکاری، حمام و شرایط موجود و مورد استفاده برای انجام عمل آبکاری نیز تاثیر بسیاری در به دست آوردن نتیجه ی مطلوب در پوشش دهی دارد.  بسته به نوع فلزی که به پوشش دهی نیاز دارد و میزان ارزش آن از فلزهای متفاوتی جهت پوشش دهی استفاده می شود. رایج ترین و مهم ترین فلز های مورد استفاده جهت آبکاری عبارت اند از:

 • فلز نیکل و نیکل سیاه
 • کروم
 • پالادیوم یا ترکیباتی که پالادیوم با فلزهای دیگر دارد.
 • طلا
 • نقره
 • مس
 • قلع
 • پلاتین
 • روی
 • برنج
 • و …

در بعضی از آبکاری ها و با توجه به نیاز قطعه به آبکاری و میزان سطح پوشش از فلز های مختلفی و ترکیب کردن آن ها استفاده شود. در صورتی که به مقاومت بالایی نیاز باشد از ترکیب چند فلز به صورت آلیاژ استفاده می شود. نکاتی در مورد آبکاری مورد بررسی قرار گرفته شد این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که قیمت و ارزش قطعه نهایی در نتخاب کردن فلز و یا آلیاژ تاثیر بسیاری دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *