روش های متداول برای آبکاری مس کدامند؟

آبکاری فلزات در منزل
آموزش آبکاری فلزات در منزل
۱۳۹۹-۰۹-۱۸
مقایسه آبکاری پلاستیک با آبکاری فلزات
بررسی و مقایسه آبکاری فلزات با آبکاری پلاستیک
۱۳۹۹-۰۹-۱۸

روش های متداول برای آبکاری مس کدامند؟

آبکاری مس

استفاده از فلزات برای تولید لوازم مورد نیاز انسان گاهی با هزینه های زیادی همراه است از همین رو در دهه های گذشته متخصصین سعی داشتند با ارائه روش های مقرون به صرفه، جایگزین مناسبی برای این کار پیدا کنند. آبکاری مس یکی از روش هایی است که به واسطه آن اجسام مختلف را با لایه ای از مس پوشانده و در این حالت هزینه خرید و استفاده از فلزات تا حد زیادی کاهش میابد. نحوه به کارگیری روش عنوان شده و عوامل موثر در آن از جمله مطالبی است که در اختیار کاربران قرار می گیرد برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

آبکاری چیست؟

با وجود پیشرفت هایی در زمینه علم مهندسی، متخصصین راهکار های مقرون به صرفه ای جهت استفاده از اجسام و ظروف فراهم نموده اند که بر اساس آن هزینه ها تا حد زیاد کاهش میابد. در این روش لایه ای از فلزات یا تمامی مواد در دسترس بر روی اجسام قرار می گیرد و سبب افزایش کیفیت آن می شود.

از مهم ترین دلایلی که سبب انجام عملیات مربوط به آبکاری می شود می توان به کاهش هزینه ها اشاره کرد چرا که برای تولید انواع آلیاژ باید عملیات ذوب فلز انجام شود که در طی آن به کوره های بزرگ و سوخت نیاز است و به دلیل کم بودن هزینه آب کاری این روش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر ساخت آلیاژ کلیه ترکیبات و ویژگی های فلزات استفاده شده را از بین می برد و نمی توان انتظار داشت که آلیاژ مفرغ که ترکیبی از قلع و مس است لطافت و نرمی مس را داشته باشد از این رو تولید کنندگان را به سمت استفاده از روش آبکاری تشویق می کند.

چرا از آبکاری مس استفاده می شود؟

همانطور که عنوان شد این روش به نحوی یک روکش منظم و محکم از جنس مس است که به شکل اجسام مورد آبکاری را در بر می گیرد. از مهم ترین دلایلی که سبب استفاده از آبکاری مس می شود می توان به زیبایی و رنگ خاص آن اشاره کرد که معمولا در تولید لوازم و وسایل تزیینی به کار برده می شود. به علاوه مس به دلیل داشتن جنس منعطف، قابلیت جذب و رسانایی بالا و همچنین جذب تنش گرمایی در موارد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

چه تجهیزاتی برای انجام آبکاری مس مورد نیاز می باشد؟

با توجه به اهمیت این فرایند در صنعت، می بایست لوازم و تجهیزات مورد نیاز فراهم باشد. بر این اساس لازم است لیستی از تجهیزات را تهیه نموده  که شامل یک وان با اندازه ای متناسب اجسام مورد آبکاری، بشکه برای ذخیره موارد، آند و کیسه آند هستند. گفتنی است که در زمان تهیه این اقلام لازم از نوع حمام و همچنین هدف شما از آبکاری مشخص باشد.

آبکاری مس به چه صورت انجام می شود؟

با توجه به این که این روش در موارد زیادی به کار برده می شود لازم است با چگونگی فرآیند آن آشنایی داشته باشید، به طور کلی برای انجام فرایند فوق، فلز مس با قرار گرفتن در مجاورت اکسیژن دچار تغیر رنگ می شود پس لازم است لایه ای محافظ در این بین وجود داشته باشد تا از اکسید شدن و خوردگی فلز جلوگیری شود. بر این اساس دو روش برای انجام آبکاری مس وجود دارد که با عناوین آبکاری الکترولیتی و آبکاری غیر الکترولیتی شناخته شده اند که روش الکترولیتی از محبوبیت بیشتری برخوردار است چرا که برای انجام آن از محلول های اسیدی و بازی استفاده می شود و معمولا برای آبکاری مس بر روی آهن و آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع آبکاری مس به روش الکترولیتی

با توجه به محبوبیت و کاربرد بیشتر آبکاری مس به روش الکترولیت، متخصصین روش های متفاوتی به عنوان زیر مجموعه آن در نظر گرفته اند که هر یک فرآیند متفاوتی دارند که به شرح زیر می باشد:

آبکاری با حمام قلیایی

در این روش با استفاده از محلول های قلیایی اجسام مورد نظر به روش الکترولیت آبکاری مس می شوند. پیروفسفات از جمله مهم ترین مواد قلیایی است که در این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد و البته مواد دیگری نیز قابلیت به کار رفتن در حملم های قلیایی را دارند که از مهم ترین آن ها می توان به محلول های سیانیدی و غیر سیانیدی اشاره کرد. لایه ای ظریفی از محلول سیانیدی می تواند به عنوان روکش استفاده شود و بهترین نتیجه را در اختیار تولید کنندگان قرار دهد اما به دلیل وجود مواد دور ریز زیاد مقرون به صرفه نمی باشد از این رو در این روش بیشتر از محلول های غیر سیانیدی استفاده می شود.

مراحل انجام آبکاری مس به چه ترتیب می باشد؟

  • با توجه به تمامی تجربیات، اجسامی که مورد آبکاری قرار می گیرند می بایست دارای سطح صاف و پاکیزه ای باشند. از این رو لازم است پیش ازانجام عملیات ابتدا سطح آن را با مواد شوینده کاملا تمیز و سپس خشک کنید.
  • مرحله ای دوم آماده سازی تجهیزات به منظور آبکاری مس است، به علاوه لازم است که حمام متناسب با شرایط آبکاری انتخاب شود.
  • در گام بعدی می بایست با کمک یک سماور و به واسطه سیم مثبت ارتباط مستقیمی بین منبع تغذیه و الکترود مس ایجاد شود که به آن آند گفته می شود، پس از ایجاد اتصالات مثبت لازم است که سیم منفی نیز به جسمی که با هدف آبکاری در دسترس می باشد وسط شود، این اتصال به واسطه یک سماور دیگر امکان پذیر می باشد و به این فرآیند کاتد می گویند.
  • در مرحله پس از اتصالات، با قرار دادن آند و کاتد با حفظ فاصله استاندارد در حمام مورد نظر قرار داده، به سراغ منبع تغذیه رفته و ولتاژ را بر اساس نیاز تعیین کنید.
  • گام پنجم شاهد نتیجه کار خواهید بود چرا که بر اساس عملیان انجام شده و قدرت ولتاژ ها، یون ها به خوبی از سطح مس جدا می شوند و با استفاده از محلولی الکترولیتی به سمت جسم مورد آبکاری به حرکت در می آیند. یون ها به محض رسیدن به سطح جسم به خوبی پخش شده و سطح آن را به خوبی پوشش می دهند که در نهایت عملیات آبکاری مس به خوبی انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *