خدمات آبکاری آلومینیوم | بررسی مراحل و مزایا

آبکاری گالوانیزه سیانوری
خدمات آبکاری گالوانیزه سیانوری
۱۴۰۰-۰۲-۳۰

خدمات آبکاری آلومینیوم | بررسی مراحل و مزایا

آبکاری آلومینیوم

آلومینیوم یکی از قطعاتی است که به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد در بیشتر صنایع از جمله برق، الکترونیک، مخابرات و … به کار گرفته می شود اما گاهی لازم است روی این متریال خام فرآیند هایی جهت ایجاد خواص جدیدتر و یا برطرف نمودن نقص در آن صورت گیرد. آبکاری آلومینیوم از جمله این فرآیندها است که امروزه کاربرد فراوانی داشته و از جمله خدمات آبکاری آلومینیوم می توان به خاصیت لحیم پذیری، افزایش هدایت الکتریکی، ایجاد مقاومت به سایش، مقاومت به خوردگی شیمیایی، افزایش ابعاد، ایجاد جلوه زیبا و … اشاره نمود.

شرکت آبکاری ظریف به عنوان پیشرو در عرصه صنعت آبکاری در کشور آماده خدمت دهی به هموطنان عزیز می باشد.

در این مقاله موارد زیر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

تعریف آبکاری؟

مراحل انجام آبکاری آلومینیوم؟

نکاتی که قبل از انجام آبکاری آلومینیوم باید توجه داشت؟

مزایای آبکاری آلومینیوم؟

 

تعریف آبکاری

جداسازی الکتروشیمیایی فلزات از محلول آبی آن ها را آبکاری گویند، به طوری که تمام سطع قطعه برای پوشش دهی مناسب جهت هر کار و پوششی کیفیت یکسانی داشته باشد و کار یکسان و با کیفیتی حاصل شود.

مراحل انجام آبکاری آلومینیوم

مرحله اول: تمیزکاری یا به عبارتی چربی زدایی سطح قطعه است که با قرار دادن کامل قطعه در محلول قلیایی ضعیف انجام می شود و تمام زایده هایی که در حین عملیات مکانیکی روی آن ایجاد شده از بین می رود. دقت داشته باشید که درجه قلیایی محلول بالا نباشد زیرا به خوردگی شیمیایی سرب خشک تبدیل می شود.

اگر چنانچه مواد اکتیوکننده در محلول چربی زدایی وجود داشته باشد نیازی به دستگاه های برقی نیست. برای از بین بردن این مواد چسبیده شده بر سطح قطعه آلتراسونیک به شرط اینکه از مواد مخصوص و رعایت شرایط لازم بهترین راه حل به شمار می آید و بهترین آبکاری آلومینیوم را در پی دارد.

مرحله دوم: چربی گیری برقی جهت از بین بردن مواد اکسید شده سطح قطعه در مرحله اول است  که با ترکیبات متفاوت و روش های کاتدیک و آندیک مورد استفاده قرار می گیرد، با این روش سطح قطعه فعال می شود. امروزه بیشتر از روش های آندی استفاده می شود زیرا در این روش ترکیبات موجود در مواد چربی زدایی خوردگی فلز پایه را در پی ندارد.

مرحله سوم: خنثی سازی باقی مانده مواد قلیایی در مراحل قبل روی سطح قطعه و فعال سازی آن در این مرحله صورت می گیرد که جهت این کار از مواد اسیدی باید استفاده نمود اما باید توجه داشته باشید از اسید های خشک مانند اسید فلورئیدریکی که خاصیت فعال کنندگی نیز دارد استفاده کنید. از اسیدهایی مانند اسید سولفوریک و کلریدریک به دلیل خوردگی شدید حتی در کوتاه مدت نباید استفاده نمود که این خوردگی یکی از دلایل بی کیفیت بودن محصول آبکاری آلومینیوم است.

مرحله چهارم: مس به عنوان اولین پوشش از طریق الکترولیت سیانوری انجام می شود و به دلیل عدم خوردگی سطح فلز پایه و جابه جا نشدن این پوشش رسوب چسبنده ای ایجاد می کند که لایه سطح قطعه را مانند سرب خشک در مقابل مواد خورنده حفظ می کند. دقت داشته باشید که در شرایط اسیدی پایین و سیانور آزاد بالا نسبت به یون مس باید این فرآیند انجام شود. روش های مختلف زیادی به جای مس سیانوری در آزمایشگاه انجام شد اما هیچ کدام نتوانستند قطعه را در مقابل واکنش های شیمیایی حفظ کنند.

مرحله پنجم: در این مرحله سطح قطعه آبکاری شده سیانوری آماده پوشش های دیگر است. باید توجه داشت که قطعات غیر هندسی و دارای حفره و یا اینکه لایه مسی روی آن غیر متراکم باشد ممکن است مقداری از مواد پوششی با سطح حل شود که برای جلوگیری از این ضایعه می توان مس را ضخیم تر گرفت.

در قطعات آلومینیومی باید به آلیاژهای آلومینیوم و از طرفی به روش های تولید از جمله ریخته گری مداوم، آهنگری، پرسکاری مداوم، ریخته گری ماسه ای، ریخته گری قالبی و ریخته گری تحت فشار توجه داشته باشید.

آلومینیوم

نکاتی که قبل از انجام آبکاری آلومینیوم باید توجه داشت:

هنگام انجام فرآیند پوشش دهی آلیاژهای آلومینیومی گاهی اوقات با مشکلاتی مواجهه روبه رو می شود که بیشتر آن ها مربوط به پروسه آبکاری آلومینیوم نیست بلکه موانع دیگری نیز وجود دارند که عامل اصلی بی کیفیتی متریال حاصل می شود.

 • انتخاب ماده اولیه خام جهت انجام فرآیند آبکاری آلومینیوم
 • نوع آلیاژ یا نحوه تولید قطعه و عدم کارایی این دو حهت انجام پروسه آبکاری آلومینیوم
 • آماده سازی و شرایط کارایی در مرحله اول کار یعنی جداسازی الکتروشیمیایی فلزات از محلول آبی نقش به سزایی در کیفیت قطعات دارد.
 • دقت داشته باشید که سطح قطعه حاصل از مرحله دوم و سوم می تواند پوشش دهی ایده آل و با کیفیتی را ایجاد کند به گونه ای که این مراحل را باید بدون پیچیدگی و ناهمواری ایجاد شود.
 • بر روی سطوح فشرده و متراکم پوشش دهی بهتر صورت می گیرد و به ساختار داخلی قطعه ربطی ندارد.
 • دقت داشته باشید که هنگام انجام عملیات مکانیکی از جمله پولیش زدن سطح قطعه دچار تخریب نشود زیرا به شدت روی پوشش دهی و محصول نهایی مؤثر است که مرحله آخر آبکاری خود را نشان می دهند.
 • حتما قطعات آماده شده جهت پوشش دهی را در شرایطی نگهداری شوند که از زنگ زدگی حفظ شوند زیرا سطح زنگ زده مشکلاتی را زمان پوشش دهی ایجاد می کند.

 

مزایای آبکاری آلومینیوم:

 1. آبکاری آلومینیوم باعث ایجاد نمای ظاهری مناسب جهت دکوراسیون و تزئینات می شود.
 2. افزایش مقاومت قطعه در برابر خوردگی و زنگ زدگی در آبکاری آلومینیوم
 3. رنگ ها به صورت راحت تر به خورد سطح قطعه آبکاری شده می روند و طول عمر بیشتری دارد.
 4. از برخی پوشش دهی ها روی سطح آبکاری شده به عنوان عایق الکتریکی استفاده می کنند.
 5. سطوح آبکاری شده در برابر سایش و ضربه ها مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.
 6. و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *