بررسی و مقایسه آبکاری فلزات با آبکاری پلاستیک

آبکاری مس
روش های متداول برای آبکاری مس کدامند؟
۱۳۹۹-۱۰-۱۸
آبکاری استیل ظریف
خدمات آبکاری استیل و معرفی بهترین روش های آن
۱۳۹۹-۱۰-۱۸

بررسی و مقایسه آبکاری فلزات با آبکاری پلاستیک

مقایسه آبکاری پلاستیک با آبکاری فلزات

جهت به دست آوردن تمام اطلاعات مورد نیاز خود در ارتباط با مقایسه آبکاری فلزات با آبکاری پلاستیک با ما همراه باشید.

کاربران گرامی امروز قصد داریم موضوع تفاوت های موجود در آبکاری پلاستیک و آبکاری فلزات را مورد بررسی قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

آبکاری چیست؟

قبل از شرح هر موضوعی ، بهتر است یک تعریف و درک کلی از فرآیند آبکاری داشته باشید. به طور کلی آبکاری به فرآیندی شیمیایی یا الکتروشیمیایی گفته می شود که به وسیله ی آن یک یک شیء با استفاد از آلیاژ های مقاوم پوشش دهی می شوند و علاوه بر ایجاد یک ظاهر زیبا و سطحی یکدست، استحکام بیشتری را در برابر ضربه، خوردگی شیمیایی و … پیدا می کند. امروزه از آبکاری در صنعت های مختلفی استفاده می کنند. صنعت های مختلفی همانند خودروسازی، مخابرات و … از صنعت هایی هستند که از شیوه ی آبکاری در تولیدات خود استفاده بسیار می کنند.

در ادامه یه طور کامل به مقایسه آبکاری فلزات با آبکاری پلاستیک خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

فرآیند آبکاری پلاستیک شامل چه مراحلی است؟

یکی از مهم ترین مراحلی که در فرآیند آبکاری پلاستیک وجود دارد، متالیزه کردن قطعه ی پلاستیک تولید شده است. عملیات متالیزه کردن قطعه پلاستیک تولید شده با هدف افزایش میزان گیرایی پلاستیک در آبکاری است. هر چقدر عمل متالیزه کردن به شکل بهتری انجام شود، میزان چسبندگی پلاستیک هنگام آبکاری افزایش پیدا خواهد کرد. مهم ترین مراحل آبکاری قطعات پلاستیک به شرح زیر می باشد.

همچنین در مقاله آبکاری قطعات ریز پلاستیکی می توانید اطلاعات جالبی را در این زمینه کسب کنید.

پاکسازی

مهم ترین هدف پاکسازی پلاستیک، تمیز کردن قطعه از هرگونه آلودگی است. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، باید جای انگشتان دست بر روی قطعه باید پاک شود.

قبل از غوطه ور شدن قطعه

هنگامی که پلاستیک قالب گیری می شود، امکان دارد قسمت هایی از آن ضعیف و حالتی شکننده داشته باشد، به همین دلیل باید در نوع خاصی از حلال غوطه ور شود. افراد با استفاده از شیوه ی غوطه ور کردن قطعه در حلال میزان مقاوت قطعه ی پلاستیک را برای انجام آبکاری افزایش می دهند.

خشن کاری قطعه ی پلاستیک

خشن کاری یکی از مهم ترین مراحل آبکاری پلاستیک است که با هدف افزایش جذب و چسبندگی قطعه انجام می شود. با استفاده از این مرحله می توان به مقدار قابل توجهی سطح چسبندگی و پوشش دهی قطعه پلاستیک را افزایش داد.

تهویه

با وجود این که مرحله تهویه در کیفیت آبکاری پلاستیک تاثیر بسزایی دارد، اما بسیاری از افراد فعال در این زمینه این محله و اهمیت آن را نادیده می گیرند. قراردهی مرحله تهویه در مجموعه مراحل آبکاری قطعه های پلاستیک سبب می شود آبکاری به طور کاملا یکنواخت و بدون هیچ گونه مشکلی انجام شود.

مرحله ی خنثی سازی

برای به دست آرودن نتیجه بهتری در آبکاری پلاستیک، انجام عملیات خنثی سازی اهمیت بسیاری دارد.

مرحله ی فعال سازی و کاهش هزینه

پس از پشت سرگذاشتن مراحل گفته شده در قسمت قبل، نوبت به مرحله ی فعال سازی می رسد. با فعال سازی قطعات به مقدار قابل توجهی از هزینه های بیرون کشیدن قطعات کاهش پیدا خواهد کرد. به بیان کاملا ساده، فعال سازی قطعه عملی است مشابه کاتالیزور در فرآیند آبکاری قطعه های پلاستیک که نقش مهمی نیز ایفا می کند.

 

افزایش سرعت

با حذف هیدروکسید زرد به مقدار قابل توجهی میزان سرعت فعال سازی افزایش پیدا می کند.

شست و شو مرحله ی نهایی

در مرحله ی نهایی قطعات مورد نظر را در یک پوشش فلزی قوطه ور خواهند کرد و با استفاده از این شیوه می توانند پوشش دهی پلاستیک را به سطح دلخواه خود رساند.

مقایسه آبکاری پلاستیک با آبکاری فلزات2

فرآیند آبکاری فلزات چگونه انجام می شود؟

فرآیند آبکاری فلزات مجموعه مراحلی است که در طی آن، یک فلز با استفاده از آلیاژهای دیگر پوشش دهی می شود. آبکاری فلزهای مختلف از سال ها قبل مورد استفاده قرار گرفته و صنعت های متفاوتی همانند خودروسازی از آن برای بهبود قطعات تولید شده و افزایش مقاومت آن ها استفاده می کنند.

استفاده از شیوه ی آبکاری فلزات در فناوری های مدرن بسیار مهم بوده و سبب افزایش سطح کیفیت و زیبایی می شود. برای آبکاری قطعات فلزی روش های بسیار متفاوتی وجود دارد که در تمامی روش ها با استفاده از یک جریان الکتریکی عملیات آبکاری قابل انجام می باشد. در آبکاری فلزات از کاتد و آند استفاده می شود. کاتد در آبکاری نقش قطعه ای است که قرار است با استفاده از فلز دیگر پوشش داده شود و آند نیز به عنوان یک پوشش دهنده از نوع فلز مورد استفاده قرار می گیرد.

روند کار در آبکاری قطعات به این صورت است که جریان الکتریسیته با استفاده از مدار جریان اتقال پیدا می کند و با استفاده از روش جداسازی اتم های فلز از آند و قراردهی آن ها بر روی کاتد، عمل پوشش دهی یا آبکاری انجام می شود. در فرآیند آبکاری قطعه های فلزی می توان از فلز های مختلفی با کیفیت و مقاومی همانند کروم، مس، نیکل و … استفاده کرد. در بسیاری از مواقع از روش آبکاری و استفاده از فلزهایی همانند طلا و نقره برای زیبا سازی و افزایش مقاومت در برابر خورندگی شیمیایی استفاده می شود.

برترین روش های آبکاری فلزات کدام اند؟

روش های متفاوتی جهت آبکاری قطعات مختلف در صنعت ها مورد استفاده قرار گرفته می شود که دو روش مهم و رایج این فرآیند را در این قسمت از مقاله شرح می دهیم.

آبکاری برق یا آبکاری الکترولیز

یکی از روش هایی است که به دلیل کاهش میزان هزینه های آبکاری مورد استفاده قرار می گیرد و مهم ترین علت هزینه های پایین آن هم عدم نیاز به هیچگونه منبع تغذیه ی خارجی است.

در این روش قطعه در یک محلول آبی قرار داده می شود و با استفاده از روش رسوب دادن نیکل میزان کاتالیز یون های نیکل به صفحه کاهش پیدا می کند. از این روش آبکاری برای قطعه هایی استفاده می شود به باید مقاومت بسیار بالایی در برای عوامل مخرب داشته باشند.

آبکاری قطعات فلزی به روش غوطه وری

در این روش آبکاری فلزی را که نیاز به پوشش دهی دارد را در محلولی از فلزهای مورد استفاده جهت عمل پوشش دهی غوطه ور می کنند. به بیان ساده، آبکای روش غوطه ور کردن فلز یک روش شیمیایی به حساب می آید.

در این مقاله سعی کردیم مقایسه آبکاری فلزات با آبکاری پلاستیک تا حد زیادی انجام دهیم شما می توانید تمام کارهای خود در زمینه آبکاری را به آبکاری ظریف بسپارید. با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *