اولین آبکاری پلاستیک گردان در ایران

شرکت آبکاری ظریف به عنوان اولین آبکاری پلاستیک گردان در ایران از سال ۸۵ در حال فعالیت می باشد، در ادامه به توضیحات بیشتری در این زمینه می پردازیم.

از گذشته های دور تا به حال، پلاستیک ها به عنوان یکی از انعطاف پذیر ترین مواد برای تولید قطعات مختلف با شکل های هندسی متفاوت مورد استفاده قرار گرفته می شدند.  مهم ترین دلیل انتخاب پلاستیک ها در صنعت های مختلف مزیت هایی است که نسبت به سایر فلز ها دارا هستند. از جمله مهم ترین این مزیت ها می توان به وزن پایین، راحت بودن مراحل تولید و شکل دهی،  قیمت بسیار مناسب یا همان مقرون به صرفه بودن و… اشاره کرد.

شرکت آبکاری ظریف اولین آبکاری پلاستیک گردان در ایران

در صنعت های مختلف از روش آبکاری پلاستیک یک لایه ی مناسب از مواد را بر روی پلاستیک ایجاد کرده و قطعه ی پلاستیکی مورد نظر را با ویژگی های جدیدی از جمله مقاومت بالاتر، زیبایی بیشتر، درخشش و… راهی بازار مصرف می کنند. خب قبل از این که به بررسی روش آبکاری گردان پلاستیک بپردازیم، یکسری اطلاعات کوتاه و مفید را در ارتباط با شرکتی که در زمینه ی اولین آبکاری پلاستیک گردان در ایران فعالیت داشته است و هم اکنون فعالیت خود را با بهترین شیوه و بالاترین کیفیت ادامه داده است در اختیاز شما قرار دهیم.

شرکت معتبر و فعال آبکاری ظریف از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را با آبکاری فلزات به صورت حرفه ای اغاز کرد و با تمام قدرت در زمینه ی ارائه ی خدمات آبکاری فلزات به فعالیت خود ادامه داد. با توجه به پیشرفت های روز افزون و کیفیت های آبکاری فلزات، مدیر های این شرکت تصمیم گرفتند که علاوه بر انجام فعالیت های آبکاری فلزات، آبکاری پلاستیک را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده و آن را گسترش دهند.

آبکاری پلاستیک شرکت آبکاری ظریف برای انجام فعالیت های آبکاری پلاستیک و افزایش سطح کیفیت این نوع آبکاری به کارهایی همانند سفر به کشورهای فعال در این زمینه همانند کشور چین و… اقدام کرد و بررسی روش های مورد استفاده جهت آبکاری پلاستیک، دیدن کردن از به روز ترین نمایشگاه های این صنعت و … توانست با برگشت و راه اندازی بهترین خط آبکاری پلاستیک موفقیت بزرگی را در این زمینه و در سطح کشور کسب کند.

دیگر خدمت مهم این شرکت در زمینه آبکاری قطعات ریز پلاستیکی می باشد.

امروزه با گذشت بیش از یک دهه از راه اندازی و شورع به فعالیت شرکت آبکاری ظریف، بهترین نوع آبکاری پلاستیک و فلز ها با بالاترین کیفیت در این شرکت قابل انجام  می باشد.

 

چگونگی انجام اولین آبکاری گردان در ایران

یکی از برترین روش های مورد استفاده جهت آبکاری قطعات پاستیکی، روش آبکاری گردان است که با نام های دیگری همانند آبکاری بشکه ای ، حمام های الکترولیتی نیز شناخته می شود.  همانطور که از نام این روش مشخص است با استفاده از بشکه هایی که به صورت مداوم در حال چرخش است،  فرآیند آبکاری انجام می شود.

از مهم ترین نکاتی که در این باره وجود دارد و باید مورد توجه قرار گرفته شود این است که تمامی قطعات پلاستیکی به دلیل این که رسانا نیستند برای آبکاری باید متالیزه شوند. قالب بندی پلاستیک ها  قبل از انجام عملیات آبکاری مزایای فراوانی دارد. با استفاده از این روش تمامی نقص های موجود در سطح پلاستیک از بین رفته و آبکاری به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

با توجه به این موضوع که فلز ها رسانا هستند و به عملیات متالیزه کردن نیاز ندارد، این مرحله در فرآیند آبکاری های فلزی وجود ندارد. برای افزایش سطح چسبندگی قطعات پلاستیکی را متالیزه می کنند.

 به طور معمول متالیزه کردن و در نهایت آبکاری قطعات پلاستیکی شامل مراحل نام برده در قسمت زیر می شود.

  • شست و شو دادن قطعات که با هدف به دست اوردن سطحی بهتر انجام می شود.
  • فرآیند h کردن که با با استفاده محلول هایی همانند تری اکسید کروم و یا سولفوریک اسید انجام می شود.
  • محله ی خنثی سازی که پس از به اتمام رسیدن مرحله ی h کردن قطعه ی مورد نظر، انجام می شود و به طور کامل عوامل موجود و h کننده از بین می رود.
  • مرحله ی پیش فعال کننده در مجموعه مراحل موجود در اولین آبکاری پلاستیک گردان در ایران با هدف راحت کردن جذب روکش در مرحله ی فعال سازی بستر مورد استفاده قرار گرفته می شود.
  • در این مرحله از مجموعه مراحل مورد استفاده در شرکت فعال ظریف و اولین آبکاری پلاستیک گردان در ایران، یک فعال کننده که غلظت بالایی ندارد مورد استفاده قرار گرفته می شود.
  • شتاب دهنده با این هدف مورد استفاده قرار گرفته می شود که فعال کننده ی مورد استفاده بتواند به بهترین حالت ممکن نقش خود را به عنوان یک کاتالیزور ایفا کند.
  • غوطه ور کردن در حمام آخرین مرحله از مجموعه ماحل آبکاری پلاستیک به روش گردان است. قطعات باید در یک حمام الکترولس قرار گرفته شوند.