آموزش آبکاری فلزات در منزل

آبکاری فورتیک
آبکاری فورتیک چیست و چه مزایایی دارد
۱۳۹۹-۰۹-۱۸
آبکاری مس
روش های متداول برای آبکاری مس کدامند؟
۱۳۹۹-۰۹-۱۸

آموزش آبکاری فلزات در منزل

آبکاری فلزات در منزل

کاربران گرامی امروز قصد داریم به آموزش آبکاری فلزات در منزل بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

یکی از مهم ترین و کارآمد ترین روش ها جهت افزایش عمر مفید و افزایش مقاومت فلزات، آبکاری آن ها می باشد. هنگامی که فلزات را آبکاری کنیم، سطح مقاومت آن ها در برابر آسیب هایی همانند قرار گیری در معرض آب و هوای نامطلوب، سایش، ضربه خوردن، خورندگی شیمیایی و … افزاش پیدا می کند.

در طول مطالعه ی این مقاله ما مهم ترین نکات در آموزش آبکاری فلزات در منزل را شرح خواهیم داد.

آبکاری فلزات چیست؟

قبل از این که به آموزش آبکاری فلزات در منزل بپردازید بهتر است یک دید کلی و صحیح از آبکاری فلزات و مزایای آن داشته باشید. به بیان بسیار ساده و قابل فهم آبکاری فلزات به منظور قرار دهی آلیاژهایی با مقاومت بالا بر روی قطعه های مختلف است.

استفاده از روش آبکاری، میزان مقاومت قطعه های فلزی را در برابر آسیب های مختلف افزایش می دهد. از فلز های خاص با مقاومت بالا برای پوشش دهی قطعات استفاده می شود. برای انجام دادن آبکاری فلزات به بهترین شکل ممکن باید اطلاعات لازم را در آموزش آبکاری فلزات در منزل به طور کامل دقیق مطالعه کنید.

آبکاری فلزات در منزل

آموزش آبکاری فلزات در منزل

در این قسمت از مقاله به مهم ترین مراحل آموزش آبکاری فلزات توجه کنید. نکته ی قابل توجه و مهم در زمینه ی آموزش آبکاری فلزات این است که این آموزش ها به اندازه ی آموزش های عملی کارآمد نیستند اما می توانند پایه ای برای آموزش عملی و یادگیری نکات مهم آبکاری بهترین شکل ممکن باشند.

یکی از متداول ترین روش های آبکاری فلزات، آبکاری الکتروشیمیایی می باشد. روش الکتروشیمیایی یکی از روش هایی است که جایگزین روش آبکاری الکتریکی می شود. مهم ترین ویژگی های الکتریکی یک فلز، آند و کاتد می باشند که برای آبکاری مورد استفاده قرار گرفته می شوند. کاتد به قسمتی گفته می شود که به پوشش فلزی نیاز دارد و پوشش مورد نظر بر روی آن قرار می گیرد. آند و کاتد هر دو در یک حمام الکترونیکی تهیه شده قرار گرفته می شوند. در نهایت جریان DC از آن عبور خواهد کرد.

حمام الکتریکی که جهت آبکاری مورد استفاده قرار می گیرد، باید از نمک و فلز تهیده شده باشد. پس از این که جریان DC از آن عبور کرد، یون های فلزی موجود در حمام به سطح کاتد ها حرکت خواهند کرد و در نهایت به روی قطعه ای قرار می گیرند که حاوی کاتد می باشد.

به این روش آبکاری فلزات، روش الکتروفرمینگ نیز می گویند. البته یک تفاوت کوچکی که بین روش آبکاری الکتروفمینگ با سایر روش ها وجود دارد این است که در این روش باید یک سطح نازکی از فلز قبل از آبکاری شدن برداشته شود و پس از آن آبکاری با آلیاژ مورد نظر صورت بگیرد. در صورت آبکاری کردن فلزات با آلیاژ های مقاوم و مرغوب، قیمت آن ها افزایش پیدا خواهد کرد.

آموزش آبکاری فلزات در منزل

آبکاری فلزات در منزل شامل چه مراحلی می شود؟

در این قسمت از آموزش آبکاری فلزات در منزل به آموزش مرحله به مرحله ی آبکاری خواهیم پرداخت.

انتخاب الکترولیت مورد نیاز

انتخاب نوع الکترولیت مرغوب می تواند تاثیر بسیار زیادی را در کیفیت آبکاری فلز داشته باشد. با توجه به خاصیت های بسیار متنوع الکترولیت سعی کنید الکترولیت انتخابی مناسب ترین نوع الکترولیت باشد. الکترولیت ها دارای خواصی همانند قلیایی، بازی و … هستند. برای این که یک انتخاب الکترولیت صحیح داشته باشید هنگام انتخاب آن به مواردی همانند میزان درخشندگی و روشنایی، خوردگی، سطح مقاومت، میزان مقاومت مکانیکی و … توجه ویژه ای داشته باشید.

آبکاری فلزات در منزل

آماده سازی فلز جهت آبکاری

از مهم ترین نکاتی که در آموزش آبکاری فلزات در منزل باید مورد توجه قرار گرفته شود، استفاده از روش صحیح جهت آماده کردن سطح فلز مورد نظر است. قبل از انجام دادن آبکاری باید سطح فلز را از هرگونه جرم و یا آلاینده ی دیگری به صورت کامل تمیز کنید. تمامی ناهمواری ها را از بین ببرید، زیرا تمام آلاینده ها و ناهمواری های می تواند کیفیت آبکاری را کاهش داده و عمر مفید آن را به مقدار قابل توجهی کم کند.

تمیز کردن سطح فلز در سه مرحله انجام می شود.

  1. تمیز کردن فلز

برای تمیز کردن فلز و از بین بردن تمام آلاینده ها می توانید از حلال های قلیایی و همچنین پاک کننده های اسیدی استفاده کنید.

  1. پرداخت فلز

اصلاح پرداخت فلز را برای عملی به کار می برند که در نتیجه ی انجام دادن آن، سطح فلز صاف و یکدست شده باشد. در این مرحله می توانید از یک سمباده برای صاف کردن فلز استفاده کنید.

  1. شست و شوی فلز

آخرین مرحله از مجموعه مراحل آماده کردن سطح فلز، شست و شوی آن است. مرحله ی شست و شو می تواند به صورت فیزیکی و یا شیمیایی انجام شود. در صورتی که می خواهید از روش شست و شوی شیمیایی استفاده کنید، باید از حلال های مخصوص این کار استفاده کنید و اگر روش شست و شوی فیزیکی را انتخاب می کنید باید از فشار آب زیاد و فرچه، برای تمیز کردن سطح فلز استفاده کنید.

انتخاب روش مناسب جهت آبکاری

در این مرحله از آموزش آبکاری فلزات در منزل باید به شما بگوییم که انتخاب روش آبکاری بر عهده ی خود شما است و همچنین سعی کنید با توجه به نیاز و موقعیتی که دارید می توانید بهترین روش ممکن را انتخاب کنید. به عنوان مثال روش های مختلفی برای آبکاری الکتریکی فلز ها وجود دارد که مهم ترین و رایج ترین این روش ها عبارت اند از:

آبکاری فلزات در منزل

 آبکاری چرخشی

آبکاری چنگکی

آبکاری نواری

رایج ترین و مناسب ترین آلیاژی که جهت آبکاری فلزات مورد استفاده قرار می گیرند، کدام اند؟

هر کدم از آلیاژ های کاربردهای مختلفی را با توجه به ویژگی های خاص خود دارند. برای آبکاری از فلزاتی همانند روی، نیکل، طلا، قلع و … می باشد.

آبکاری نیکل

از آلیاژهایی همانند نیکل، برای جلوگیری از خوردگی های شیمیایی فلزات استفاده می شود. درصد بالایی از وسایل تزئینی با استفاده از نیکل آبکاری می شوند. برای آبکاری هر فلزی با استفاده از آلیاژ نیکل، فلز ابتدا با آلیاژهای دیگری همانند برنج، فولاد و یا روی آبکاری می شوند و در نهایت نیکل بر روی سطح فلز آبکاری خواهد شد.

2 Comments

  1. فهیم گفت:

    این آموزش آبکاری فلزات خیلی عالی بود. ممنونم

  2. ندا گفت:

    اموزش عالی بود فقط محلول را چه طوری تهیه کنیم ایا میتوانیم خودمان درست کنیم برق باید جنر امپر باسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *