آبکاری گردون آهن

در این مقاله موضوع آبکاری گردون آهن را مورد بررسی قرار می دهیم، با همراه باشید.

آبکاری گردون آهن چیست؟

قبل از هرچیزی بهتر است درک درستی از تعریف فرآیند آبکاری داشته  باشید.  برای دریافت مفهموم بهتر آبکاری به تعرف آن با دقت توجه کنید. آبکاری  به یک فرآیندی گفته می شود که  طی این فرآیند یک قطعه  فلزی یا غیر فلزی با استفاده از آلیاژهای مقاوم  پوشش دهی می شوند.  آبکاری قدمتی بسیاری طولانی در ایران دارد و  استفاده ی آن مربوط به سال های اخیر نیست.  شاید برای شما  هم دانستن این موضوع جالب باشد که ایرانیان حدود ۲۰۰۰ سال پیش از این روش برای افزایش سطح مقاومت وسایل مختلف استفاده می کردند.

امروزه استفاده از آبکاری رواج پیدا کرده است و در صنعت های مختلفی از آن  برای افزایش سطح درخشندگی و زیبایی ، مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی، سابیدگی و …  محصولات خود استفاده می شود.  از برترین و مهم ترین سنایعی که در آن از روش های مختلف آبکاری استفاده می شود  می توان به صنایع خودرو سازی، مخابرات و … اشاره کرد. در روش های آبکاری گردون آهن، برای  آبکاری کردن آلیاژ ها ( آهن) از گردون های مخصوصی استفاده می شود. البته این شیوه ی آبکاری تحت عنوان شیوه ی آبکاری بشکه ای نیز شناخته می شود .

آبکاری گردون آهن

آبکاری گردون آهن

 

آبکاری گردون آهن چگونه انجام می شود؟

آبکاری آهن با استفاده از روش های بسیار مختلفی انجام می شود. از جمله مهم ترین روش های مورد استفاده جهت آبگیری فلزات می توان آبکاری الکتریکی، آبکاری نواری و … را نام برد. یکی از رایج ترین این روش ها، روش گردون یا همان بشکه ای می باشد.

فرآیند آبکاری گردون آهن

 خب در این قسمت از مقاله سعی  می کنیم با بیانی کاملا ساده شما را با مهم ترین مراحل موجود در فرآیند آبکاری گردون آشنا کنیم.

 در  بهترین شرکت آبکاری گردون آهن، آبکاری  فلز به این  صورت انجام می شود که بشکه های چرخان بزرگی برای آبکاری تهیه می شوند. این بشکه های چرخان می توانند  به صورت افقی و یا عمودی باشند، اما در هر دو نوع زاویه ی آن ها برابر با سی و پنج درجه است. برای آبکاری قطعات کوچک آهن در این بشکه های گردون حمام های الکترولیتی ایجاد می کنند و  آهن هایی که به آبکاری نیاز دارند را درون این گردون ها قرار می دهند.

بهترین شرکت آبکاری گردون آهن  با قراردهی قطعات مختلف  آهن در بشکه های چرخان (گردون)، تمام فلزات را به صورت یکدست آبکاری  می کند.   یکی از مهم ترین  موارد مورد نیاز جهت داشتن یک آبکاری ایده آل،  اتصال یک رسانا به بشکه ی گردون می باشد. رسانای خارجی می تواند یک انتخاب بسیار مناسب محسوب شود.

 در آبکاری گردون آهن تهران،  هنگام اتصال رسانای خارجی بشکه و پس از چرخاندن گردون، اتصال الکتریکی به بهترین شکل ممکن برقرار  می شود.  یکی از مهم ترین نکاتی که در ارتباط با این روش آبکاری باید مد نظر داشته باشید این است که  از این روش جهت آبکاری محصلات با قیمت بالا استفاده نمی کنند زیرا امکان دارد محصولاتی شکستنی و گران بها هنگام به چرخش در آمدن گردون  دچار شکستگی و آسیب های جدی شوند.

مناسب ترین گردون جهت آبکاری گردون آهن چه ویژگی هایی دارد؟

برای انجام  نتیجه بخش بودن هر فرآیندی علاوه بر رعایت نکات و مهم باید از تجهیزات مناسب و ایده آلی استفاده کرد. به عنوان مثال  آبکاری گردون برای انجام آبکاری گردون آهن به بهترین شکل ممکن  از گردون های آبکاری مناسبی با خصوصیات گفته شده در قسمت زیر استفاده می کند.

یک گردون آبکاری آهن عادی  و مناسب برای  انجام عمل آبکاری  شامل خصوصیات گفته خاصی است که  شرح داده خواهد شد.

  • باید دارای وان آهنی با اندازه ی مناسب و ضخامتی معادل

 میلی متر باشد.

  • روکش مورد استفادی ان باید از پی وی سی نرم به ضخامت میل باشد.
  • دینام مورد استفاده باید توانایی چرخش ۹۰۰ دور را داشته باشد.
  • دارای گیربکس ترکیه ایماز باشد.
  • تسمه ی مسی داشته باشد.
  • دارای کابل رشته ای یزد باشد.
  • باید دارای رنگی ضد اسید باشد.

مهم ترین  مزیت های استفاده از آبکاری گردون آهن کدام اند؟

تمام روش های آبکاری گردون آهن همگی با هدف های مشترکی استفاده می شوند و در ادامه  به مهم ترین این اهداف اشاره خواهیم کرد.

زیبا سازی قطعات

یکی از مهم ترین دلایل استفاده صنایع مختلف از  روش های آبکاری گردون آهن تهران، افزایش سطح زیبایی قطعات می باشد.   در بیشتر مواقع قطعاتی که مقاومت پایینی دارند را با استفاده از آبکاری گردون آهن ، آبکاری کرده و علاوه بر افزایش مقاومت سطح زیبایی آن را افزایش می دهند.  یکی از  صنایعی که به صورت رایج از این شیوه برای آبکاری قطعات مختلف استفاده می کند، صنایع خودروسازی، تولیدات شیرآلات و … می باشند.

جلوگیری از خوردگی شیمیایی

آبکاری گردون آهن با هدف های دیگر همانند جلوگیری از خوردگی شیمیایی انجام می شود.  تمامی فلزات مقاومت یکسانی را در برابر آب و هوای نامطلوب، برخورد نور خورشید و … ندارند و دچار تغییر رنگ و زنگ زدگی و فرسایش می شوند. به همین دلیل از آبکاری گردون آهن برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی استفاده می شود.

آبکاری گردون آهن

افزایش  میزان مقاومت

 با استفاده از روش های آبکاری گردون آهن، میتوان مقاومت  قطعات را افزایش داد.  به طور مثال آلیاژ آلومینیوم را با استفاده از یک فلز بسیار مقاوم تحت عنوان آندایز پوشش می دهند و این فرآیند سبب افزایش مقاومت آلومینیوم نسبت به ضربه و … می شود.

 

اضافه شدن سطح رسانایی الکتریکی

 امروزه عمل و تکنولوژی به سرعت زیادی رو به پیشرفت می باشد و این پیشرفت علم  نیاز به استفاده از قطعات فلزی با قدرت رسانایی بالاتری را نیزا دارد. به همین دلیل   در صنایع مختلفی برای دسترسی به میزان رسانایی مورد نیاز خود در قطعات، آن را با استفاده از روش آبکاری  از فلز هایی همانند طلا، نقره و … پوشش دهی می کند.