خدمات آبکاری گالوانیزه سیانوری

آبکاری گالوانیزه اسیدی
آبکاری گالوانیزه اسیدی و بررسی کامل فرآیند آن
۱۴۰۰-۰۱-۳۱
آبکاری آلومینیوم
خدمات آبکاری آلومینیوم | بررسی مراحل و مزایا
۱۴۰۰-۰۱-۳۱

خدمات آبکاری گالوانیزه سیانوری

آبکاری گالوانیزه سیانوری

فرایند آبکاری گالوانیزه سیانوری نوعی از پوشش دهی به آهن آلات و فولاد است که عموما با استفاده از فلزات مختلفی همچون نیکل، مس، روی و … انجام می شود و معمولا با نام گالوانیزاسیون خوانده می شود. در واقع می توان گفت گالوانیزاسیون یک پوشش فلزی نازک بر روی فلزات دیگر است. این نوع از پوشش دهی سال های بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفته و بخش مهمی از فناوری نوین در سطح دنیاست.

 

فرآیند کلی گالوانیزاسیون فلزات(آبکاری گالوانیزه سیانوری):

 

 1. چربی گیری با استفاده از حلال ها

 2. شستشوی قطعات

 3. چربی گیری گرم

 4. تکرار دوباره شستشو

 5. اسید شویی قطعه

 6. تکرار شستشو ترجیحا در سه وان مختلف

 7. رسوب زدایی

 8. تکرار شستشو در دو وان

 9. آبکاری گالوانیزه سیانوری

 10. تکرار شستشو

 11. اسید شویی رقیق

 12. تکرار شستشو

 13. کروماته

 14. تکرار شستشو

 15. شستشو در آب گرم

 16. لاک محافظ کروماته

 

 

در صورتی که آبکاری گالوانیزه سیانوری به ترتیب فرایند عنوان شده انجام پذیرد می توان گفت که کیفیت قطعات گالوانیزه شده شما بسیار بالا خواهد بود اما در بسیاری از کارگاه ها به منظور کاهش هزینه های پوشش دهی به فلزات، از بخش های مختلفی همچون چربی گیری با استفاده از حلال ها، شستشوی قطعات، رسوب زدایی، تکرار شستشو در دو وان، شستشو در آب گرم، لاک محافظ کروماته می توان صرف نظر کرد.

توجه داشته باشید که صرف نظر از مراحل عنوان شده در صورتی امکان پذیر است که عملیات گالوانیزاسیون به دقت بیشتری انجام شود. همان گونه که می دانید در صورت حذف این مراحل طول پروسه تولید کاهش یافته و در مصرف مواد و زمان آن نیز صرفه جویی خواهد شد.

فرآیند سیانوری

شرح فرآیند روی سیانوری

 چربی گیری با استفاده از حلال ها: چنانچه قطعات آهنی و فولادی را به بنزین آغشته کرده باشند و به کارگاه های گالوانیزاسیون ببرند، برای مراقبت از وان های آبکاری لزوما می بایست با چربی گیر های مخصوصی که قابلیت انحلال روغن در خود را دارند شستوشو داده شوند. توجه داشته باشید که حلال های کلر دار به دلیل سرطانزا بودنشان، چندی است که منسوخ شده و بهره گیری نمی شوند. علاوه بر آن استفاده از بنزین تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود.

 

شستشوی قطعات:

یکی از مهم ترین مراحلی که در طی فرایند آبکاری گالوانیزه سیانوری می بایست مورد توجه قرار گیرد، بحث شستوشوی قطعات آهنی و فولادی است. وانی که قطعات در آن قرار می گیرند می بایست از نظر حجمی متناسب با قطعات آهنی بوده و شدت آب ورودی نیز باید طبق کاری باشد که به دلیل آن وارد وان خواهد شد. زمان مورد نیاز برای شستوشوی هر قطعه تقریبا ۱ دقیقه و برای شستوشو در وان دوم ۵/۰ دقیقه است.

 

چربی گیر گرم:

علاوه بر این که آبکاری گالوانیزه مورد نظر به روش سیانوری انجام می شود و حساسیت آن به تناسب با دیگر روش ها کمتر است اما دلایل بسیار زیاد و متعددی وجود دارد که بهره گیری از چربی گیر گرم را برای تولید کننده الزام می بخشد. زمان مناسب برای غوطه ور کردن قطعات فلزی در چربی گیر ها بین ۶ تا ۱۰ دقیقه متفاوت است. چنانچه طی مدت مقرر چربی گیری گرم بر روی قطعات مورد نظر بی تاثیر باشد، می بایست آن را تعویض یا تقویت کنید.

 

اسید شویی قطعه:

مرحله اسید شویی معمولا در شرایطی که قصد زدودن اکسید های فلزی و رنگ ها را در سر داشته باشید، مورد استفاده قرار میگیرد. شایان ذکر است که غلظت اسید در زمان غوطه وری می تواند تاثیر مستقیمی بر نتیجه کار داشته باشد. علاوه بر آن جنس قطعات می تواند از نظر ماتالوژیکی میزان غلظت اسید را تعیین کند.

 

برای تولید محلول اسیدی مورد نیاز جهت اسید شویی قطعه می بایست اسید سولفوریک مورد نیاز را به آهستگی با آب مخلوط کنید و اجازه داده تا محلول به خوبی خنک شود. پس از آن محلول خنک شده را به جوهر نمک بیافزایید، نهایتا بازدارنده خوردگی و دتر جنت را به مایع مورد نظر اضافه کنید. بهترین دمای کار برای این محلول اسیدی برابر با ۲۵ تا ۳۵ درجه و بهترین زمان غوطه وری حداکثر برابر با ۲۰ دقیقه است.

 

رسوب زدایی:

در صورتی که قصد استفاده از مرحله اسید شویی را ندارید بهترین جایگزین برای آن مرحله رسوب زدایی است چرا که علاوه بر کوتاه بودن تایم مورد نیاز جهت شستوشوی آن، آثار اسید شویی را نیز بر قطعه نخواهد داشت. اما یکی از معایب انجام این مرحله هزینه بالای آن به نسبت اسید شویی است. از این رو توصیه ما بهره گیری از این روش برای قطعات سخت کاری شده است.

 

آبکاری گالوانیزه سیانوری:

یکی از مهم ترین فاکتور هایی که در این مرحله حائز اهمیت است مبحث دما در وان گالوانیزه سیانوری است. در واقع دمای بالا می تواند تاثیر مستقیمی بر براقی موجود در محلول داشته باشد چرا که توان کاری آن در دمای بالای ۳۵ درجه سانتی گراد از دست می رود.

 

چنانچه تمامی موارد توضیح داده شده به درستی رعایت شود، با گذشت تقریبا چیزی حدود ۴۵ دقیقه شما می توانید ۸ میکرون لایه پوششی گالوانیزه را بر روی سطوح متعددی ایجاد نمایید. شایان ذکر است که در صورت افزایش غلظت جریان و دما این امکان وجود دارد که سرعت آبکاری گالوانیزه سیانوری را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

در صورتی که قصد راه اندازی یک گردان گالوانیزه سیانوری چهارصد و پنجاه لیتری را در نظر داشته باشید می بایست برابر با ۱۶/۵ کیلوگرم سیانور روی، ۱۲/۴ گیلو گرم سیانور سدیم، ۱ تا ۵/۰ لیتر اصلاح کننده، براقی به میزان لازم و سود کاستیک اضافه کنید. برای ترکیب این محلول بهتر است ابتدا سود کاستیک را در ۳۰% آب ترکیب کرده سپس سیانور سدیم و نهایتا سیانور روی را به محلول اضافه کنید.

مقدار افزایش براقی به محلول مورد نظر بر اساس تایم آبکاری گالوانیزه سیانوری و البته شدت جریان مصرفی می تواند تا اندازه ای متفاوت باشد. به عنوان مثال فرض را بر این بگذاریم که هر بارل ۱ ساعت می چرخد و  حدود ۴۰۰ آمپر جریان نیاز دارد، تقریبا بین ۶۰ تا ۸۰ سی سی براقی مورد نیاز ما خواهد بود.

شایان ذکر است که برای کنترل غلظت محلول مورد نظر و دمای آن می بایست به طور مرتب محلول را مورد آزمایش قرار داد. در حقیقت این آزمایشات بر فلز روی ۳ روز یکبار و این سنجش برای سیانور سدیم برابر با ۷ روز یکبار است. کربنات سدیم نیز به صورت ماهیانه ۱ بار باید مورد سنجش قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *