آبکاری گردون زاماک

آشنایی با اصول اولیه آبکاری گردون زاماک و استاندارد های آن

زاماک نوعی آلیاژ است که از ترکیب چند فلز ساخته می شود، البته گفتنی است که این آلیاژ پر کاربرد بر پایه روی تولید شده که همین دلیل سبب نقره ای بودن رنگ آن می باشد. برای آبکاری گردون زاماک می توان از روش های متعددی استفاده کرد که البته تولید کنندگان برای صرفه جویی در هزینه ها سعی دارند نمونه های مقرون به صرفه و با کیفیت را خریداری نمایند. در ادامه قصد داریم در رابطه با بهترین شرکت آبکاری گردون زاماک و ویژگی های این فرایند مطالب مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل آبکاری با ما همراه باشید.

آبکاری گردون چیست؟

آبکاری فلزات و اجسام یک روش مناسب و مهم برای از بین بردن واکنش های شیمیایی فلزات می باشد که با هدف استحکام اجسام مورد استفاده قرار می گیرد. آبکاری گردون زاماک در دسته روش های الکتریکی می باشد که برای انجام آن از تجهیزات خاصی بهره می برند. انتخاب تجهیزات بنا بر اندازه ، نوع، شکل و… اجسام صورت می گیرد که از معروف ترین آن های می توان به نمونه های چنگکی، نواری و بشکه ای اشاره کرد. موارد عنوان شده جز متداول ترین تجهیزات آبکاری الکتریکی هستند که هریک با هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند، در ادامه با نمونه بشکه ای یا گردون آن بیشتر آشنا خواهید شد.

آبکاری گردون زاماک به چه صورت عمل می کند؟

با وجود اینکه نمونه ی بشکه ای یا گردون یکی از روش های متداول آبکاری الکتریکی است، که از متریال مختلف ساخته شده است. گردون زاماک یکی از نمونه های منحصر به فردی است که با کارایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدل گردونه زاماک به شکل افقی قرار می گیرند، البته برای تاثیر گذاری بیشتر یک طرف بشکه ها به سمت بالا می باشد و با تشکیل زاویه ۳۵ درجه بستری مناسب برای قرار گرفتن قطعات مورد نظر برای آبکاری ایجاد می نماید.

این گردونه ها که به حمام الکترولیتی نیز مشهور هستند با چرخش منظم و یک نواخت کلیه اجسام را آماده آبکاری می کنند. برای انجام آبکاری گردون زاماک به یک رسانه خارجی نیاز است که بتواند به واسطه اتصالات الکتریکی چرخش های را ایجاد نماید. از مهم ترین مزایای این روش می توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد که البته به دلیل روش چرخشی و برخورد اجسام با هم نمی توان قطعات گرانبها را در آن آبکاری کرد.

ویژگی های آبکاری گردون زاماک

با توجه به این که زاماک آلیاژی ساخته شده از فلزات مختلف است می توان از آن به عنوان نوعی پوشش دهنده استفاده کرد. به طور کلی روش آبکاری با هدف پیش گیری خرابی های احتمالی صورت می گیرد که از مهم ترین آن ها می توان به پیشگیری از واکنش و خورده های شیمیایی اشاره کرد. از مهم ترین ویژگی های این روش از آبکاری گردون زاماک پوشش دهی فلز با روی و سایر فلزات دیگر می باشد که سبب افزایش استحکام اجسام خواهد شد.

آبکاری گردون زاماک در تهران به چه صورت می باشد؟

آبکاری گردون زاماک در تهران و به واسطه بهترین شرکت ها صورت می گیرد و این کمپانی ها با انجام مراحل خاص و منحصر به فرد سعی در ارائه بهترین خدمات را دارند. در این خصوص می توان مهم ترین مرحله پیش فرایند آبکاری گردون زاماک در بهترین شرکت ها را این گونه عنوان نمود:

وجود آلودگی ها بر روی اجسام مورد نظر برای آبکاری می تواند تمامی مراحل کار را با مشکل رو برو کند از همین رو لازم است پیش از انجام فراند فوق از محلول های پاک کننده با هدف تمیز کاری تمامی نقاط کور اجسام استفاده شود. برای این کار کلیه قطعات موجود را در محلول مورد نظر که حاوی درصد های متفاوتی از کربنات سدیم و پتاسیم می باشد غوطه ور کرده و سپس آن را با آب سرد شستشو داد.

از مهم ترین نکات در حین تمیز کاری توجه به روش تمیز کاری است که به دو بخش الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می شود.در روش اول عملیات از راه اتصالات الکتریسیته صورت می گیرد و در مدت زمان کم کلیه مواد اضافه، زنگ زدگی و.. از بین خواهد رفت. این در حالی است که در روش مکانیکی روش کار به صورت دستی و از طریق فرایند الکتروشیمیایی می باشد.

 آبکاری گردون زاماک

در فرایند آبکاری گردون زاماک از چه عناصری برای آبکاری استفاده می شود؟

 

با توجه به این که در این روش از آبکاری از فلزات زیاد استفاده شده است، پس می توان به خوبی عملیات فوق را بدون بروز مشکل انجام داد تنها لازم است با عناصر به کار رفته در آن آشنا بود:

روی

با توجه به جنس روی و قدرت این فلز به عنوان یک پوشش دهنده قوی که به خوبی می تواند جریان های الکتریسیته را در خود کنترل و مدیرریت نماید، از گردون زاماک برای آبکاری سیم های برق و دیگر مدل های استفاده می شود که علت اصلی آن امینت الکتریسیته و جریانات میان سیم ها است. در این روش که به وسطه ای اتصالات مشخص صورت می گیرد، روکش و لایه ی نازکی از روی بر اساس جریانات ایجاد شده به رور سیم ها پیچیده می شود و سبب استحکام و رفع مشکلات آن می شود.

علاوه بر موارد فوق در شرکت های مذکور برای آبکاری باکس های تعویض، قطع و وصل جریانات الکتریکی نیز از همین روش استفاده می شود که به واسطه آن آلیاژ زاماک به دلیل داشتن متریال مختلف قدرت و استحکام لازم را به باکس ها می دهد. از جمله دلایل استفاده از این آلیاژ برای آبکاری می توان به مقاومت زیاد روی در برابر خوردگی و واکنش های شیمیایی نام برد چرا که فلز روی به عنوان عنصر مادر شناخته شده است.

 آبکاری گردون زاماک

نیکل

رنگ زیبا و بی نظیر نیکل یک انتخاب ایده آل برای انجام آبکاری گردون زاماک می باشد، علاوه بر جلوه و نما از نیکل برای جلوگیری از شکنندگی و خوردگی فلزات استفاده می شود. لازم است بدانید که پیش از آبکاری با نیکل لازم است اجسام با آلیاژ های مختلف آکاری شوند که البته در زمان آبکاری گردون زاماک به دلیل وجود روی نیازی به این کار نیست.