خدمات آبکاری استیل و معرفی بهترین روش های آن

مقایسه آبکاری پلاستیک با آبکاری فلزات
بررسی و مقایسه آبکاری فلزات با آبکاری پلاستیک
۱۳۹۹-۱۰-۲۴
آبکاری نقره در منزل
بهترین روش آبکاری نقره در منزل کدام است و چگونه انجام می شود؟
۱۳۹۹-۱۰-۲۴

خدمات آبکاری استیل و معرفی بهترین روش های آن

آبکاری استیل ظریف

در این مقاله با بررسی موضوع بهترین روش های آبکاری استیل با شرکت آبکاری ظریف همراه باشید.

چیستی استیل

قبل از اینکه موضوع روش های آبکاری استیل را مورد برسی قرار دهیم، بهتر است یک تعریف کلی در ارتباط با چیستی استیل داشته باشید. استیل یک نوع فولاد بسیار مقاوم در برابر خوردگی شیمایی و زنگ خوردگی که مقاومت بالایی را هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت از خود نشان می دهد. به بیان ساده و کاملا قابل فهم استیل به یک نوع خاص آلیاژ گفته می شود که از ترکیبات آهن و کروم ساخته می شود و دراین ترکیبات حداقل یازده درصد کروم وجود دارد.

با توجه به این که در آلیاژ ترکیب آهن و کروم یک لایه اکسید کروم به وجود می آید، آلیاژ ساخته شده ویژگی محافظت در برابر خورگی در بیشترین مقدار ممکن دارا است. از استیل در صنایع مختلف استفاد می شود و مهم ترین علت استفاده از این فلز نیز میزان مقاومت بسیار بالای آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی می باشد.

روش های آبکاری استیل کدام اند؟

در این قسمت از مقاله سعی داریم شما را با مهم ترین و رایج ترین روش های آبکاری استیل آشنا کنیم.

دو روش اصلی و پرکاربرد آبکاری عبارت اند از روش الکترولیتی و روش الکترولس که در ادامه به صورت مفصل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

روش آبکاری استیل الکترولیتی

رایج ترین و بهترین روش مورد استفاده جهت آبکاری استیل، آبکاری الکترولیتی می باشد. در روش آبکاری استیل الکترولیتی از جریان الکتریکی جهت پوشش دهی استفاده می شود. در این روش با استفاده از جریان الکتریکی لایه ای نازک از فلز مورد نظر را بر روی قطعه قرار می دهند. در این روش آبکاری فلزی آبکاری مورد نظر به یک جریان الکتریکی متصل می شود و فلز مورد نظر جهت پوشش دهی را به بار منفی در این جریان اتصال می دهند و با قرار دهی دو فلز با بارهای موجود را در یک حمام الکترولیتی عملیات پوشش دهی انجام می شود.

زمانی که فلزها در حمام الکترولیتی مورد نظر قرار گرفته شدند، جریان مورد نیاز آند تامیین می شود و جریان ذکر شده سبب  به اتمام رسیدن اتم های موجود خواهد شد. در این روش آبکاری استیل به راحتی می توان میزان ضخامت پوشش دهی را تنظیم نمود. مقدار ضخامت پوشش استیل برروی قطعه ی مورد نظر به عوامل زیادی از جمله دمای موجود در حمام الکترولیتی، سطح ولتاژ جریان، مدت زمانی که جران الکتریکی بین آند ها و کاتد ها برقرار می باشد و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

روش آبکاری استیل الکترولس

یکی دیگر از رایج ترین روش ها، آبکاری استیل الکترولس می باشد. مهم ترین و برترین ویژگی این روش آبکاری عدم نیاز به منبع تغذیه ی خارجی جهت تکمیل فرآند آبکاری های استیل می باشد. روش الکترولس با نام اوتوکاتالیستی نیز معروف است. در این روش آبکاری از روش های شیمایی برای رسوب فلز بر روی قطعه ی مورد نظر و آبکاری استفاده می شود. در روش آبکاری استیل به صورت الکترولس چندین واکنش شیمایی به صورت کاملا همزمان انجام می شود. یکی از رایج ترین روش های آبکاری الکترولس، آبکاری نیکل می باشد.

برای استفاده از این نوع واکنش شیمیایی و آبکاری فلز مورد نظر باید فلز در یک حمام که حاوی نمک نیکل می باشد، قرار داده شود.

آماده سازی قطعات استیل جهت آبکاری چگونه انجام می شود؟

در این قسمت از مقاله شما را با مهم ترین مرحل موجود در آماده سازی قطعات استیل جهت آبکاری آشنا خواهیم کرد.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه از رایج ترین روش آبکاری استیل باید به بهترین شکل ممکن قطعات آماده سازی شوند.  آماده سازی فلز و گذراندن مراحل قبل از آبکاری تاثیر بسیاری در به دست آوردن سطح تمیز و یک دستی از پوشش دهی دارد به همین دلیل قطعاتی که باید آبکاری شوند باید به صورت کامل تمیز شده و هر گونه لکه از روی سطح آن ها برداشته شود. مهم ترین مراحل آماده سازی قطعه ها قبل از انجام آبکاری استیل عبارت اند از:

مرحله ی سمباده کاری

با استفاده از سمباده کاری قطعه ی مورد نظر، تمامی قسمت های ناهموار موجود بر روی سطح قطعه از بین رفته و سطح قطعه به یک حالتی ایده آلی از صافی خواهد رسید.

مرحله ی چربی زدایی قطعه

برای انجام مرحله ی چربی زدایی روش های بسیار متفاوتی وجود دارد که از رایج ترین این مراحل می توان به استفاده ازروش صابونی کردن، عمل انحلال و … اشاره کرد. با استفاده از روش هایی همانند صابونی کردن عمل چربی زدایی به بهترین حالت ممکن قابل انجام است.

مرحله ی پرداخت

 مرحله ی پداخت قطعه به عملیاتی گفته می شود که با هدف انحلال شیمیایی شیارهای ایجاد شده بر روی قطعه بر اثر خوردگی گفته می شود.

خنثی سازی

خنثی سازی به مرحله ای گفته می شود که انجام دادن آن از باقی ماندن مواد اسیدی یا قلیایی بر روی قطعه جلوگیری می کند و با استفاده از مرحله ی آبکشی می توان از ایجاد قشر اکسید  در سطح بسیار کم و نازک جلوگیری کند.

کاربرد استیل در ساخت بدلیجات به چه صورت است؟

با توجه به این که استیل فلزی است که برترین ویژگی آن ضد زنگ زدگی می باشد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت بدلیجات و زیورآلات نیز بنا به ویژگی های خاص استیل همانند ضد زنگ زدگی و درخشندگی  با استفاده از روش آبکاری استیل استفاده می شود.

درخشندگی و عدم تغییر رنگ در زیورآلات و بدلیجات از مهم ترین معیارهای خریداری شدن بدلیجات است.  به همین دلیل استیل مود توجه تولید کنندگان بدلیجات قرار گرفته است و از این فلز باکیفیت و درخشنده در ساخت بسیاری از زیورآلات با تنوع بالا و طرح های مختلف استفاده می شود.

چه تفاوت هایی بین فولاد ساده کربنی با نوع آلیاژی آن وجود دارد؟

به طور کلی فولاد به دو دسته ی اصلی تقسیم می شوند که عبارت اند از فولاد ساده و استیل ضد زنگ.

فولاد ساده عناصر محدودی دارد و در ترکیبات آن سیلیسیم، منگنز، گوگرد و فسفر وجود دارد در حالی که با اضافه شدن عنصری همانند کروم به آهن امکان به دست آمدن استیل ضد زنگ وجود دارد. از مهم ترین ویژگی های این آلیاژ می توان به ضد زنگ بودن آن اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *